Czego nauczy tata?

Nieważne czy spędzasz z dzieckiem całe dnie, czy jedynie wieczory – z pewnością jest wiele rzeczy, które chciałbyś przekazać dorastającemu szkrabowi. Warto byś skupił się przede wszystkim na tych aspektach wychowania, na które raczej uwagi nie zwróci mama.

O jakich kwestiach mowa? Mamy potrafią być bardzo opiekuńcze i najchętniej troskliwie zajmowałyby się swoimi dziećmi przez całe życie. Gdy małemu coś się stanie, mama od razu czuję potrzebę, aby przytulić i uspokoić synka czy córeczkę.

To dobrze, bo duża dawka czułości ma doskonały wpływ na rozwój i poczucie bezpieczeństwa malucha. Niemniej jednak, prędzej czy później, potomek będzie musiał radzić sobie w życiu na własną rękę.

Czy wtedy powinien w pierwszej kolejności myśleć o wsparciu mamy i szukać osoby, do której może się przytulić, gdy tylko dzieje się coś złego? Raczej nie, jeśli chcemy, by dorosły syn albo córka odnieśli w życiu sukces i wzbudzali szacunek wśród znajomych. Wobec tego – tato, już wiesz, czego powinieneś uczyć szkraba.

Od czasu do czasu warto poświęcić trochę czasu na to, by dziecko samo poradziło sobie z trudnym problemem. Nie musi też być za każdym razem długo przytulane i głaskane, kiedy np.

przewróci się dziesiąty raz w ciągu godziny. Dziecku w wieku szkolnym warto natomiast wytłumaczyć, że czasem opłaca się mieć własne zdanie i stawiać na swoim – nawet jeśli grupa się z tym nie zgadza.

Opiekuńcze matki mają raczej nadzieję, że synek czy córka po prostu unikną opresji albo wyjdą z niej bez szwanku. To ojciec musi nauczyć dziecka podejmowania ryzyka.

Maciej
News Reporter
Pasjonat motoryzacji, w wolnym czasie lubiący pisać