Czy dzieci muszą mieć granice?

Coraz częściej można spotkać rodziców, którzy uważają, że dzieci muszą mieć jak najwięcej luzu, że nie można im niczego zabraniać, bo wówczas ogranicza się ich wolność, a co się z tym wiąże, zabija się także ich kreatywność. Ale czy faktycznie tak jest? Czy dla dzieci dobre jest życie w świecie, w którym nie mają żadnych granic, w którym nie mają jasno ustalonych zasad?

Dzieci muszą mieć jasno ustalone zasady

Jeżeli nie pokażemy dzieciom, co jest dobre, a co złe.

Jeżeli nie wyjaśnimy im, dlaczego niektóre zachowania nie są mile przez nas widziane, to w dorosłym życiu będą miały problem, aby odnaleźć się w społeczeństwie, które funkcjonuje właśnie w oparciu o z góry ustalone zasady. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeżeli dzieci mają jasno przekazane zasady działania, to ci wolno, tego ci nie wolno, to czują się bezpieczne, ich poczucie bezpieczeństwa jest większe, a co się z tym wiąże, tym lepsze jest ich samopoczucie.

To jest tak samo, jak dzieci powinny mieć ustalony plan dnia, żeby wiedziały, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy czas na spanie. Dzięki temu także czują się bezpieczniej, a więc są znacznie spokojniejsze.

To właśnie sprawia, że warto stawiać granice, oczywiście z czasem jak dziecko jest coraz starsze, powinny być one przesuwane i dostosowywane do jego możliwości i wieku, jednak funkcjonowanie bez żadnych granic, z pewnością nie będzie dla dziecka dobrym rozwiązaniem. Im wcześniej postawimy dziecku jasne granice, im rzetelniej będziemy ich przestrzegać, tym szybciej się dziecko do nich przyzwyczai, a co się z tym wiąże, tym mniej będzie się przeciwko nim buntowało, a szybciej zacznie je stosować.

Ustalone granice, to bezpieczeństwo dla dziecka, dlatego tak ważne jest to, aby je znało.

www.zwiazekgornoslaski.org
Maciej
News Reporter
Pasjonat motoryzacji, w wolnym czasie lubiący pisać