Różne rowery na różne trasy

Zazwyczaj kiedy myślimy o rowerze, staje nam on przed oczami, ale jednocześnie nie zastanawiamy się nad tym, że istnieją różne jego rodzaje. O tym zaczynamy myśleć dopiero wtedy, kiedy chcemy kupić nowy rower. Wówczas szukając informacji na temat tego, który z nich jest najlepszy, natrafimy na wiadomość o tym, że wszystko tak naprawdę będzie zależało od tego, gdzie chcemy jeździć tym rowerem i w jaki sposób mamy zamiar go eksploatować. Dlatego dobrze powinniśmy się zastanowić nad odpowiedzią, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy model, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Asfalt czy przede wszystkim piach

Zanim przejdziemy do zakupu roweru, powinniśmy się zastanowić, po jakim podłożu będziemy głównie jeździć. Czy będzie to asfalt, bo planujemy głównie trasę do pracy i z powrotem, po ścieżkach rowerowych i w mieście. Czy może jednak głównie mamy zamiar poruszać się po leśnych ścieżkach i różnego rodzaju pagórkach, ponieważ rower ma nam służyć do utrzymania dobrej formy i planujemy nim wyruszać na różnego rodzaju wakacje. Tego typu rozróżnienie jest bardzo ważne, bo rower, którym będziemy się poruszać po asfalcie i głównie w mieście, może być delikatniejszy, może mieć cieńszą ramę i jednocześnie cieńsze opony. Z drugiej strony, jeśli planujemy podróże po nierównym podłożu i to jeszcze na piasku, to powinniśmy zainwestować w rower, który będzie miał szersze opony, a do tego powinien mieć również wzmacnianą ramę.

Zwłaszcza jeśli zakładamy, że przynajmniej od czasu do czasu możemy osiągać większe prędkości, a wówczas może się też okazać, że podskoczymy na jakimś kamieniu albo niewielkiej górce. Im więcej planujemy jeździć, im więcej zakładamy różnych nierówności, które dodatkowo będą miały wpływ na nasz rower, tym bardziej powinniśmy zainwestować w model, który będzie specjalnie wzmacniany, tak abyśmy mieli pewność, że wszystkie łączenia na ramie wytrzymają takie dodatkowe obciążenia i nic złego nie będzie się z nimi działo, nawet wtedy, kiedy będą poddawane większym wstrząsom.

Różna waga

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że proponowane nam obecnie rowery, mogą się mocno między sobą różnić, jeśli chodzi o ich wagę. To oznacza, że możemy mieć takie, które będą bardzo lekkie i takie, które będą ważyły sporo kilogramów. Jeśli wiemy, że często będziemy musieli nosić go po schodach, a jednocześnie nie planujemy takich wypraw, które miałyby być dla niego dużym obciążeniem, to warto raczej koncentrować się na tych modelach, które ważą niewiele. Jeżeli natomiast zamierzamy takim rowerem pojeździć jak najdłużej, wiemy że mogą się trafiać różne trasy i nie musimy go nosić po schodach, to spokojnie możemy sobie pozwolić na cięższy rower. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy jak najlepiej dopasowali go do swoich potrzeb, bo wówczas będziemy mieli pewność, że jazda na takim rowerze będzie prawdziwą przyjemnością i bardzo chętnie będziemy z niej korzystali. Warto popatrzeć jakie rowery są nam proponowane, przymierzyć się do nich, spróbować podnieść. Taki rower ma nam posłużyć przez dłuższy czas, więc nie powinniśmy się spieszyć z jego wyborem.

widelec rowerowy https://www.pencopolska.pl/academy/waty-ile-to-duzo/
Maciej
News Reporter
Pasjonat motoryzacji, w wolnym czasie lubiący pisać